O školce > Historie školky

Naše mateřská škola, kterou většina z nás nazývá „Tychonka“ podle názvu ulice, ve které sídlí, se nachází ve vilové zástavbě na Hradčanech, nedaleko výstupu metra A Hradčanská. Od Pražského hradu se k nám můžete dostat také tramvají, nejrychleji ze zastávky Královský letohrádek. 


Vila, ve které školka sídlí, byla postavena za období první republiky. Když se její majitelé odstěhovali do zahraničí, připadla státu a stala se majetkem města. Vždy byla využívána ve prospěch dětí – týdenní jesle, internátní školka. 


Mateřská škola „Tychonka“ je dvoutřídní. Mladší děti navštěvují třídu Myšáků, starší děti chodí do třídy Lišáků. Školka má několik poschodí – v suterénu můžeme najít přezouvárnu, šatny pro každou třídu, kotelnu, sklad potravin, toaletu a výtvarnou dílnu. Ve zvýšeném přízemí sídlí naše paní kuchařka, najdeme zde jídelny obou tříd a tělocvičnu. V prvním patře se nachází třída Myšáků. Ti zde mají útulnou třídu, umývárnu s toaletami a místnost pro ukládání lehátek. Na patře je také kancelář ZŘ a hospodářky MŠ a sborovna pro paní učitelky. Druhé patro patří Lišákům, kteří zde obývají třídu, která vypadá jako malý byteček s několika pokojíčky. Na patře samozřejmě nechybí  toalety s umývárnou. 


K odpočinku děti využívají lehátek, které se rozprostřou po třídě. Děti nejsou ke spánku nuceny, ale dbáme na to, aby si alespoň chviličku odpočaly. 


O stravování se ve školce stará naše paní kuchařka Lenka. Ta dětem připravuje velmi pestrá jídla, z kterých si vybere opravdu každý. Děti během dne dostávají ranní svačinku, během dopoledne ovoce nebo zeleninu, k obědu polévku a hlavní chod a odpoledne svačinku s ovocem. Pitný režim je zajištěn během celého dne nabídkou různých čajů, mléka a především čisté vody. 


Děti se samy svými výtvory podílejí na úpravě a výzdobě prostředí, a tak na všech chodbách najdete nepřeberné množství obrázků a paní učitelkou přepsaných příběhů, zážitků, nápadů. 


Dopoledne a často i odpoledne využíváme k pobytu venku zahrádku MŠ. I když je rozlohou nevelká, děti si na ní báječně pohrají a využijí všeho, co jim zahrádka nabízí. 


K vycházkám využíváme Havranní park, park Ch. G. Masarykové, Letenské sady, Chotkovy sady, blízkou Kaštanku i Královskou zahradu a Jelení příkop.